Ogrevanje s toplotno črpalko ZRAK/VODA nudi odlično razmerje med investicijsko ceno in učinkovitostjo. Najnovejše toplotne črpalke ZRAK/VODA uporabljajo hladivo R32, ki je v primeru izpusta manj škodljiv okolju, poleg tega nudi višje izkoristke in omogoča doseganje višjih temperatur ogrevalne vode. Lahko se uporabijo tudi s sekundarnimi viri ogrevanja, kot so na primer peči plin, olje ali lesno biomaso in tvorimo hibridni ogrevalni sistem. Toplotne črpalke ZRAK/VODA so primerne za talno kot tudi za radiatorsko ogrevanje saj lahko dosegajo temperature do 65°C.
Zakaj izbrati toplotno črpalko Beretta:
- zanesljivo delovanje,
- velik razpon moči od 4 do 16 kW,
- cenovno ugodna rešitev,
- fleksibilnost montaže,
- možnost subvencije EKO SKLADA pri vseh modelih,
- možnost hibridnega ogrevalnega sistema,
- enostavno upravljanje,
- nizki obratovalni stroški,
- visok COP (do 5,15),
- visok SCOP (do 5,21).
Kaj sploh pomeni COP in SCOP?
Kratica COP oziroma ”coefficient of performance” nam pove učinkovitost toplotne črpalke ZRAK/VODA v danih pogojih. Če COP toplotne črpalke znaša 5,15 to pomeni, da za doseganje moči 5,15 kW toplotna črpalka porabi 1 kW električne energije. Podatek je navadno naveden pri zunanji temperaturi 7°C in temperaturi dvižnega voda 35°C.
Kratica SCOP oziroma ”seasonal coefficient of performance” pove sezonsko učinkovitost toplotne črpalke ZRAK/VODA in s tem bolje prikazuje učinkovitost delovanja toplotne črpalke kot podatek COP. Preračun glede vložene električne energije in pridobljene toplote je enak kot pri izračunu COP.
Na primer, če SCOP toplotne črpalke znaša 5,21 to pomeni, da za doseganje moči 5,21 kW toplotna črpalka porabi 1 kW električne energije.
Trenutno je ob nakupu toplotne črpalke ZRAK/VODA Beretta mogoče izkoristi tudi subvencije EKO SKLADA. Višina subvencije se giblje med 20% in 50% odvisno od vrste montaže (prva vgradnja, zamenjava) in lokacije (glede na občine).
Ena izmed prednosti, ki jo ponujajo toplotne črpalke ZRAK/VODA je, da lahko delujejo v dveh različnih načinih. Pozimi delujejo v načinu ogrevanja, v poletnem času pa je mogoče toplotne črpalke ZRAK/VODA izkoristi tudi za hlajenje objektov.
Toplotne črpalke ZRAK/VODA je mogoče vgraditi v skoraj vsak objekt oziroma jih dograditi v obstoječi ogrevalni sistem, kjer lahko nato prejšnji primarni vir (plinska peč, oljna peč, peč lesno biomaso, …) deluje kot sekundarni vir.
Glavne prednosti toplotnih črpalk ZRAK/VODA:
- zanesljivo delovanje,
- mono blok izvedba ima samo zunanjo napravo,
- sezonski izkoristki ogrevanja do 200%, v primeru talnega gretja,
- nizka investicijska cena v primerjavi z ostalimi viri,
- nizka poraba.
Na kaj je potrebno biti pozoren pri izbiri toplotne črpalke ZRAK/VODA:
- velikost objekta,
- geografska lokacija objekta,
- izoliranost objekta,
- moč toplotne črpalke ZRAK/VODA.
Toplotne črpalke ZRAK/VODA so večinoma kompresorske toplotne črpalke, kar pomeni, da vsebujejo hladilno sredstvo, ki ga s pomočjo kompresorja komprimirajo, nato hladilno sredstvo preide skozi kondenzator, kjer se mu odvzame toplota. Potem potuje preko dušilnega ventila in skozi pregrevalnik.
Hladilna sredstva se v toplotnih črpalkah uporabljajo zaradi njihovega nizkega vrelišča, kar nam omogoča, da lahko tudi pri nizkih temperaturah okolice še vedno ustvarjamo vrenje, ki je potrebno za ogrevanje vode.
Toplotne črpalke ZRAK/VODA poznamo v več oblikah. Monoblok oblika pri kateri imamo samo eno zunanjo enoto in split oblika, kjer imamo zunanjo in notranjo enoto. Obe obliki se lahko uporablja tako za ogrevanje vode v sistemu centralnega ogrevanja kot tudi za ogrevanje tople sanitarne vode. Toplotne črpalke so najbolj primerne za nizkotemperaturne sisteme ogrevanja oziroma talno ogrevanje, saj je temperatura vode v sistemu talnega ogrevanja lahko tudi do 30°C nižja od temperature v sistemu ogrevanja z radiatorji.